GCM21BC72A105ME36K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
TDK
TDK
Taiyo Yuden
In Stock: 458
Taiyo Yuden
1 µF ±20% 100V Ceramic Capacitor X7S 0805 (2012 Metric)
GCM21BC72A105ME36K
DigiKey Part Number
490-GCM21BC72A105ME36KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21BC72A105ME36K
Description
CAP CER 1UF 100V X7S 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM21BC72A105ME36K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)