GCM21B5C2E822JX0AK is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 2.030
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3.409
Datasheet
KEMET
TDK
8200 pF ±5% 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
GCM21B5C2E822JX0AK
DigiKey Part Number
490-GCM21B5C2E822JX0AKTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM21B5C2E822JX0AK
Description
CAP CER 8200PF 250V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM21B5C2E822JX0AK Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)