GCM2195C1K562FA16D
DigiKey Part Number
490-GCM2195C1K562FA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM2195C1K562FA16DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM2195C1K562FA16DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM2195C1K562FA16D
Description
CAP CER 5600PF 80V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5600 pF ±1% 80V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCM2195C1K562FA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)