GCM2165C1H181JA16J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 20.000
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 3.437
Datasheet
180 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
GCM2165C1H181JA16J
DigiKey Part Number
GCM2165C1H181JA16J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM2165C1H181JA16J
Description
CAP CER 180PF 50V C0G/NP0 0805
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM2165C1H181JA16J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)