GCM188R71H154MA64J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
TDK
In Stock: 5
0.15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R71H154MA64J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71H154MA64JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71H154MA64J
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM188R71H154MA64J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)