GCM188R71C105MA64J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 48.758
Datasheet
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
In Stock: 198
1 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R71C105MA64J
DigiKey Part Number
490-GCM188R71C105MA64JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R71C105MA64J
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM188R71C105MA64J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)