GCM1885G2A131FA16D
DigiKey Part Number
490-GCM1885G2A131FA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM1885G2A131FA16DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM1885G2A131FA16DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885G2A131FA16D
Description
CAP CER 130PF 100V X8G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
130 pF ±1% 100V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
GCM1885G2A131FA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)