GCM1885G2A101JA16D
DigiKey Part Number
490-GCM1885G2A101JA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM1885G2A101JA16DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM1885G2A101JA16DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885G2A101JA16D
Description
CAP CER 100PF 100V X8G 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM1885G2A101JA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)