GCM1885C1H2R0CA16J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Murata Electronics
In Stock: 14.128
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 11.596
Datasheet
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GCM1885C1H2R0CA16J
DigiKey Part Number
GCM1885C1H2R0CA16J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1885C1H2R0CA16J
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM1885C1H2R0CA16J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Not For New Designs
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)