GCM155R72A391KA37D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
390 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GCM155R72A391KA37D
DigiKey Part Number
490-GCM155R72A391KA37DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155R72A391KA37D
Description
CAP CER 390PF 100V X7R 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM155R72A391KA37D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)