GCM155R71H333ME02D is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 213
Datasheet
Taiyo Yuden
In Stock: 28.149
0.033 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GCM155R71H333ME02D
DigiKey Part Number
490-GCM155R71H333ME02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM155R71H333ME02DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM155R71H333ME02DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155R71H333ME02D
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM155R71H333ME02D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)