GCM155R71C823MA55J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.082 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
GCM155R71C823MA55J
DigiKey Part Number
490-GCM155R71C823MA55JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM155R71C823MA55J
Description
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCM155R71C823MA55J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)