GCM1555G1H150FA16D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
GCM1555G1H150FA16D
DigiKey Part Number
490-GCM1555G1H150FA16DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555G1H150FA16D
Description
CAP CER 15PF 50V X8G 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM1555G1H150FA16D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)