GCM1555C2AR16WE02D
DigiKey Part Number
490-GCM1555C2AR16WE02DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM1555C2AR16WE02D
Description
CAP CER 0.16PF 100V C0G 0402
Detailed Description
0.16 pF ±0.05pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)