GCM033M8ED104KE07D
DigiKey Part Number
490-GCM033M8ED104KE07DTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCM033M8ED104KE07DCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCM033M8ED104KE07DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM033M8ED104KE07D
Description
CAP CER .1UF 10V X8M 0201
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X8M 0201 (0603 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCM033M8ED104KE07D Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)