GCJ21BR71H474KA12K
DigiKey Part Number
490-GCJ21BR71H474KA12KTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCJ21BR71H474KA12KCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCJ21BR71H474KA12KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ21BR71H474KA12K
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ21BR71H474KA12K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)