GCJ188R71C273KA01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
0.027 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCJ188R71C273KA01D
DigiKey Part Number
490-GCJ188R71C273KA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ188R71C273KA01D
Description
CAP CER
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCJ188R71C273KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)