GCG31CR91E105KA03L
DigiKey Part Number
490-GCG31CR91E105KA03LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GCG31CR91E105KA03LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GCG31CR91E105KA03LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG31CR91E105KA03L
Description
CAP CER 1UF 25V X8R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCG31CR91E105KA03L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)