GCG188L8EE105KA07J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 16.337
Datasheet
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X8L 0603 (1608 Metric)
GCG188L8EE105KA07J
DigiKey Part Number
490-GCG188L8EE105KA07JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG188L8EE105KA07J
Description
CAP CER 1UF 16V X8L 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
GCG188L8EE105KA07J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)