GCG1885G2A751JA01D
DigiKey Part Number
490-GCG1885G2A751JA01DTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG1885G2A751JA01D
Description
CAP CER 750PF 100V X8G 0603
Detailed Description
750 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X8G 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCG1885G2A751JA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)