GCG155L81H152KA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 10.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
1500 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X8L 0402 (1005 Metric)
GCG155L81H152KA01J
DigiKey Part Number
490-GCG155L81H152KA01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG155L81H152KA01J
Description
CAP CER 1500PF 50V X8L 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)