GCG1555G1H5R2BA01J
DigiKey Part Number
490-GCG1555G1H5R2BA01JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCG1555G1H5R2BA01J
Description
CAP CER 5.2PF 50V X8G 0402
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCG1555G1H5R2BA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Epoxy Mountable
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)