GCD216R71H472KA01D
DigiKey Part Number
GCD216R71H472KA01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCD216R71H472KA01D
Description
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GCD216R71H472KA01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Open Mode
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.60mm)