GC355DD7LQ224KX18L
DigiKey Part Number
490-GC355DD7LQ224KX18LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-GC355DD7LQ224KX18LCT-ND - Cut Tape (CT)
490-GC355DD7LQ224KX18LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GC355DD7LQ224KX18L
Description
CAP CER 0.22UF 630V X7T 2220
Detailed Description
0.22 µF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7T 2220 (5750 Metric)
EDA/CAD Models
GC355DD7LQ224KX18L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)