DEA1X3F121JA3B
DigiKey Part Number
490-4192-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DEA1X3F121JA3B
Description
CAP CER 120PF 3.15KV SL RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
120 pF ±5% 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DEA1X3F121JA3B Models
Category
Features
High Voltage
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Disc
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
Lead Style
Formed Leads
Temperature Coefficient
Base Product Number
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C