DE6B3KJ151KN3AE01J
DigiKey Part Number
490-DE6B3KJ151KN3AE01JCT-ND - Cut Tape (CT)
490-DE6B3KJ151KN3AE01JTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE6B3KJ151KN3AE01J
Description
CAP CER 150PF 300V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 pF ±10% 300VAC Ceramic Capacitor B Radial, Disc
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200, X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)