DE2E3SA472MN3AX02F
DigiKey Part Number
490-DE2E3SA472MN3AX02FCT-ND - Cut Tape (CT)
490-DE2E3SA472MN3AX02FTR-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE2E3SA472MN3AX02F
Description
CAP CER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4700 pF ±20% 300VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
EDA/CAD Models
DE2E3SA472MN3AX02F Models
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C