DE2E3KY222MA2BM01F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 4.965
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
2200 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
DE2E3KY222MA2BM01F
DigiKey Part Number
490-9468-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE2E3KY222MA2BM01F
Description
CAP CER 2200PF 250VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
DE2E3KY222MA2BM01F Models
Category
Features
Safety Series X1Y2
Mfr
Ratings
X1, Y2
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C