DE1E3KX102MN4AP01F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 10.650
Datasheet
1000 pF ±20% 250VAC Ceramic Capacitor E Radial, Disc
DE1E3KX102MN4AP01F
DigiKey Part Number
490-9510-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DE1E3KX102MN4AP01F
Description
CAP CER 1000PF 300VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DE1E3KX102MN4AP01F Models
Category
Features
Flame Retardant
Mfr
Ratings
X1, Y1
Series
Applications
Packaging
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Radial, Disc
Capacitance
Size / Dimension
0.276" Dia (7.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Temperature Coefficient
Lead Style
Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C