BLM03BD241SN1D
DigiKey Part Number
490-5173-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5173-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5173-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BLM03BD241SN1D
Description
FERRITE BEAD 240 OHM 0201 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 200mA 800mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BLM03BD241SN1D Models
Category
Current Rating (Max)
200mA
Manufacturer
Murata Electronics
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.013" (0.33mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
240 Ohms @ 100 MHz