M6S-C32S2-110W
DigiKey Part Number
3453-M6S-C32S2-110W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M6S-C32S2-110W
Description
SWITCH SELECT 3POS SPDT 2A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position SPDT 2A (AC), 400mA (DC) 250 V Panel Mount
Category
Voltage Rating - DC
125 V
Manufacturer
Moujen
Illumination
Illuminated
Series
Illumination Type, Color
Neon, White
Packaging
Retail Package
Illumination Voltage (Nominal)
110 VAC
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Standard
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Circuit
SPDT
Panel Cutout Dimensions
Circular - 16.20mm Dia
Number of Positions
3
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Switch Function
On-On-On
Features
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
2A (AC), 400mA (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Voltage Rating - AC
250 V