M22FP-ASF20-E30-G
DigiKey Part Number
3453-M22FP-ASF20-E30-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M22FP-ASF20-E30-G
Description
FLAT PB-ALT-2A-LED-GREEN
Customer Reference
Detailed Description
Pushbutton Switch DPST Standard, Illuminated Panel Mount, Front
Category
Voltage Rating - DC
24 V
Mfr
Actuator Type
Round, Button, Flush
Series
Actuator Marking
No Marking
Packaging
Bulk
Color - Actuator/Cap
Green
Part Status
Active
Illumination Type, Color
LED, Green
Mounting Type
Panel Mount, Front
Illumination Voltage (Nominal)
12 ~ 30 VAC/DC
Type
Standard, Illuminated
Termination Style
Screw Terminal
Circuit
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Current Rating (Amps)
6A (AC), 3A (DC)
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Voltage Rating - AC
230 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C