MP8903DG-2.5-LF-P
DigiKey Part Number
MP8903DG-2.5-LF-P-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP8903DG-2.5-LF-P
Description
IC REG LIN POS ADJ 150MA 8-QFN
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable (Fixed) 1 Output 150mA 8-QFN (2x2)
Category
Voltage Dropout (Max)
0.125V @ 150mA, -
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
50dB ~ 20dB (1kHz ~ 1MHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
8-TFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V (2.5V)