WTKA44SSY-10 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Image for WTKA44SSY-10 is not available
WTKA44SSY-10
DigiKey Part Number
4134-WTKA44SSY-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTKA44SSY-10
Description
WTKA44SSY-10
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position Rectangular Receptacle Connector Crimp Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Board Guide, Mounting Flange
Number of Positions
44
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)