Image for WTBV50PD7JT is not available
WTBV50PD7JT
DigiKey Part Number
4134-WTBV50PD7JT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTBV50PD7JT
Description
WTBV50PD7JT
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.594" (15.09mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V