WTBV14PD9J
DigiKey Part Number
4134-WTBV14PD9J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTBV14PD9J
Description
WTBV14PD9J
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.625" (15.88mm)
Connector Type
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Gray
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
5A
Mounting Type
Voltage Rating
1000V