Image for WTBT70SAR9JTB is not available
WTBT70SAR9JTB
DigiKey Part Number
4134-WTBT70SAR9JTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTBT70SAR9JTB
Description
WTBT70SAR9JTB
Detailed Description
70 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)