WTBT24SAR7SY
DigiKey Part Number
4134-WTBT24SAR7SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTBT24SAR7SY
Description
WTBT24SAR7SY
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)