WTB90SAD11SY
DigiKey Part Number
4134-WTB90SAD11SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB90SAD11SY
Description
WTB90SAD11SY
Detailed Description
90 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Mating Guide, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)