Image for WTB60SOR9J is not available
WTB60SOR9J
DigiKey Part Number
4134-WTB60SOR9J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB60SOR9J
Description
WTB60SOR9J
Detailed Description
60 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)