WTB60PR7SY
DigiKey Part Number
4134-WTB60PR7SY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB60PR7SY
Description
WTB60PR7SY
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 60 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Features
Board Guide, Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
1000V