WTB56PR9SY-1
DigiKey Part Number
4134-WTB56PR9SY-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB56PR9SY-1
Description
WTB56PR9SY-1
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 56 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V