Image for WTB56PR7SY342-4 is not available
WTB56PR7SY342-4
DigiKey Part Number
4134-WTB56PR7SY342-4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB56PR7SY342-4
Description
WTB56PR7SY342-4
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 56 position 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V