Image for WTB56PR7SY342-0 is not available
WTB56PR7SY342-0
DigiKey Part Number
4134-WTB56PR7SY342-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB56PR7SY342-0
Description
WTB56PR7SY342-0
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 56 position 0.100" (2.54mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Connector Type
Contact Shape
Circular
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Guide Pin, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Gray
Style
Current Rating (Amps)
5A
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
1000V