WTB36SAD7JTA-B82
DigiKey Part Number
4134-WTB36SAD7JTA-B82-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB36SAD7JTA-B82
Description
WTB36SAD7JTA-B82
Detailed Description
36 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.109" (2.76mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Voltage Rating
1000V
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)