WTB30SOR9J
DigiKey Part Number
4134-WTB30SOR9J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTB30SOR9J
Description
WTB30SOR9J
Detailed Description
30 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
Category
Termination
Mfr
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.250" (6.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)