WTAX50SACSYL
DigiKey Part Number
4134-WTAX50SACSYL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTAX50SACSYL
Description
WTAX50SACSYL
Detailed Description
50 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Board Guide
Number of Positions
50
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)