WTAX40SACJTA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Molex
In Stock: 0
Datasheet
40 Position Rectangular Receptacle Connector Solder Cup Gold 22 AWG
WTAX40SACJTA
DigiKey Part Number
4134-WTAX40SACJTA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTAX40SACJTA
Description
WTAX40SACJTA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Receptacle
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Jackscrews
Number of Positions
40
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)