WTAX24SAD9SYL
DigiKey Part Number
4134-WTAX24SAD9SYL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTAX24SAD9SYL
Description
WTAX24SAD9SYL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Gray
Part Status
Active
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.140" (3.56mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Features
Guide Pin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
1000V
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Circular
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)