WTAV60PCSYL
DigiKey Part Number
4134-WTAV60PCSYL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTAV60PCSYL
Description
WTAV60PCSYL
Detailed Description
60 Position Rectangular Plug Connector Solder Cup Gold 22 AWG
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
AirBorn, a Molex company
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Bulk
Cable Termination
Solder Cup
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
22 AWG
Contact Type
Male Pin
Features
Board Guide
Number of Positions
60
Contact Finish
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)